Ceylon Trading OÜ

Kataloogipuu    Kontakt Webmail


ENGLISH | ESTONIAN
Tee Ajalugu

Lugu Ceyloni teest algas üle kahesaja aasta tagasi, kui maa, mis on tuntud Sri Lanka nime all, oli veel Briti koloonia. Kohv oli saarel peamine viljasaak ning kartmatud Briti mehed rändasid üle ookeani, et alustada uut elu kohvi istandustes.

Sellegipoolest polnud kohvile määratud Ceylonis edukalt püsima jääda. 1860. aastate lõpupoole ründas kohvi istandusi Hemileia Vostatrix, nn. kohvi rooste, mis on tuntud kui kohvilehe haigus või kohvilehemädanik. Kohvi kasvatuse seiskumisel vahetasid harijad kasvatuse ümber tee tootmiseks ja viljelemiseks.

Tee eksperimentaalse kasvatamisega alustati juba 1839. aastal Peradeniya botaanikaaedades, mis asub kuningliku linna, Kandy lähedal. Need taimed toodi Assamist ja Calcuttast East India Company kaudu. Tee kaubandusliku viljelemisega alustati Ceylonis 1867. aastal. Tunnustades seda julget initsiatiivi, ütles Sir Arthur Conan Doyle: "...Ceyloni tee põllud on samaväärsed monumendid julguse auks kui Waterloo lahingu lõvi monument".
Šotlasel James Tayloril oli oluline roll Ceyloni tee arendamisel. Olles loomult perfekstionist, eksperimenteeris Taylor tee viljelemise ja teelehe töötlusega, et saavutada parim võimalik maitse teelehtedest. Taylori meetodeid imiteeriti ka teiste harijate poolt ning varsti võtsid Londoni tarbijad Ceyloni tee meelsasti vastu, tõestades, et tee on kasutoov istanduse saak.

1872. aastal saadeti esimene ametlik Ceyloni tee last Inglismaale, sisaldades kaks 10,45kg pakki. Esimene dokumenteeritud kaubalaadung saadeti Inglismaale 1877. aastal laeval Argylli Hertsog.
1880. aastaks olid Ceylonis peaaegu kõik kohvi istandused muudetud teeks. Briti kasvatajad võtsid saagi viljelemises nõuandjaks oma kolleegid East India Company ja Assam’i Company Indias. Kohvi laod muudeti kiirelt tee tehasteks, et tulla vastu turu nõudmistele. Tee tootmise edenedes ehitati Ceylonis uusi tehaseid ja võeti kasutusele mehhaniseerimise elemente. Masinad toodi tehastesse Inglismaalt. Marshals Gainsborough-Lancashire's, Tangyes Machine Company Birminghamis ja Davidsons Belfastis varustasid masinatega, mis on isegi tänapäeval kasutusel.
Ceyloni tee ülemaailmsel populaarsemaks muutumisel, tekkis vajadus vahendada ja jälgida tee müüki. 30. juulil 1883. aastal loodi oksjoni süsteem, millega käivitus esimene avalik tee müük. Ceyloni Kabandus Koda võttis vastutuse juhtida oksjoneid ja 1894. aastaks loodi Ceyloni Tee Kaupmeeste Assotsiatsioon. Tänapäeval juhitakse peaaegu kogu Sri Lankal toodetud teed nendes kahes organisatsioonis.
Tagasi


© Ceylon Trading OÜ, 2008. Kõik õigused kaitstud.